Aktualita: Stálá galerie umělců Moravského Slovácka otevřena! Fotky ze zahájení tady!

Tak tato tisková zpráva s datem 19. září se ke mně dostala oklikou ve čtvrtek ráno - a s radostí ji tady dávám na vědomí čtenářům těchto stránek...
STÁLÁ GALERIE UMĚLCŮ MORAVSKÉHO SLOVÁCKA SE OTEVÍRÁ ZÍTRA

Ojedinělé soustředění slováckých výtvarných děl v areálu Železáren Veselí



Nově vybudovaná unikátní galerie Jože Uprky na Moravě zahajuje svou činnost a otevírá se pro celou veřejnost. Slavnostní otevření galerie proběhne zítra 20. září v 16.00h v areálu správní budovy Železáren Veselí ve Veselí nad Moravou slavnostní vernisáží výstavy obrazů malíře Jože Uprky a dalších výtvarníků Moravského Slovácka 19. a 20. století.

Rozsáhlou stálou expozici zahrnující více než 300 výtvarných děl (obrazů i soch) moravských malířů a umělců, kteří část svého života žili a tvořili na Moravském Slovácku, vybudoval uherskohradišťský podnikatel JUDr. Ing. Zdeněk Zemek. V úzké spolupráci se soukromými sběrateli vytvořil podmínky pro vznik galerie a přesunutí děl z Prahy na Moravu a ve správní budově svých železáren nechal vkusně přebudovat dvě patra pro potřeby galerie. Ta bude nyní volně přístupná veřejnosti. V galerii se nachází kromě největších děl Jože Uprky také díla Antoše Frolka, Cyrila Mandely a celé řady dalších umělců. Galerii nezištně provozuje čerstvě založená nadace Moravské Slovácko, jejímž předsedou je Zdeněk Zemek.

„Dalo nám velkou práci soustředit všechna díla sem na Moravu, kam patří. Chtěl jsem ale zpřístupnit tyto skvosty slováckých umělců, které se nacházely převážně v Praze ve sbírkách soukromých sběratelů, občanům. Nakonec se nám to povedlo a zítra galerii slavnostně otevíráme,“ uvedl Zdeněk Zemek, předseda nadace Moravské Slovácko.

Do budoucna se zvažuje, že by galerii podporovalo i město Uherské Hradiště. „Nyní jednáme o tom že by v budoucnosti galerie mohla být možná přesunuta do Uherského Hradiště,“ potvrzuje starosta města Libor Karásek.

Zpřístupnění výtvarného umění občanům není prvním mecenášským počinem úspěšného uherskohradišťského podnikatele, kterému se daří v poslední době postupně splácet všechny závazky z minulosti. Před několika měsíci koupil Zemkův holding Z-group fotbalový klub 1. FC Slovácko, jenž byl v tíživé situaci a hrozil mu zánik. Podařilo se tak klub udržet a zachovat fotbalovou tradici v Hradišti včetně úspěšné líhně mladých fotbalových talentů, Fotbalové akademie patřící ke klubu. Významným přínosem Akademie je výchova mladých osobností, které tak naleznou uplatnění nejen ve vrcholovém fotbale, ale i v běžném životě.

Kontakt: ing. Marcela Mrázková (e-mail:marcela.mrazkova@fcslovacko.cz)

Pro zajímavost. O Zdeňku Zemkovi toho nebylo mnoho napsáno, tady si můžete přečíst dlouhý rozhovor, který s ním nedávno vyšel v týdeníku Dobrý den s kurýrem:

http://www.idobryden.cz/index.asp?AKCE=DETAIL&CISLO=31&ROK=2007&KT1=5&KT2=14&ID=62223

A tady už jsou fotečky a text ze zahájení od Lenky Fojtíkové...Samozřejmě se ke galerii i podnikateli - mecenášovi Zemkovi ještě vrátíme...RB
Železárny mají galerii, která nemá obdoby

Okolo Železáren Veselí nad Moravou byla včera nezvyklá kumulace čestných hostů a především milovníků výtvarného umění. V prostorách správní budovy byla totiž otevřena galerie Joži Uprky. Expozice návštěvníkům nabízí ke zhlédnutí unikátní sbírku uměleckých děl nejen Joži Uprky, ale také dalších výtvarníků Slovácka devatenáctého a dvacátého století. Spravovat ji bude nedávno založená nadace Moravské Slovácko.

„Troufám si říct, že tato kolekce nemá v České republice obdoby. Zahrnuje na čtyři sta obrazů a soch od padesáti umělců, kteří se ve své tvorbě zaměřili na tradiční kroje a lidové zvyky. Prošel jsem Národní galerií, Slováckou Galerií v Uherském Hradišti i galerii v Brně a nikdo nemá takovou ucelenou sbírku, jakou návštěvníkům nabízíme my. Petr Vašát tyto obrazy sbíral třicet let a já patnáct. Předpokládáme, že v tom budeme pokračovat a ozvou se nám další lidé, kteří podobné obrazy mají a budou je třeba chtít na výstavu zapůjčit nebo dokonce prodat. Máme zájem získávat další obrazy těchto malířů, protože je to kulturní dědictví. Technická doba jde dopředu a na historii se velmi rychle zapomíná. Tato expozice by měla vše stále připomínat,“ uvedl uherskohradišťský podnikatel a předseda nadace Moravské Slovácko Zdeněk Zemek.

„Myslím si, že expozice je unikátní především svým vznikem. V Česku totiž zatím nebývá zvykem, aby člověk, který disponuje financemi, sbíral umělecká díla pro veřejnost. Majitel této sbírky nyní vše věnoval veřejnosti Slovácka, protože ví, že sem tyto obrazy patří,“ uvedl bývalý učitel hradišťské uměleckoprůmyslové školy a znalec umění Jaroslav Pelikán.

Mezi celou řadou čestných hostů nechyběla ani nejstarší vnučka Joži Uprky šestaosmdesátiletá lékařka Eva Nováková. „K dědečkovi jsme jezdívaly, když jsme byly ještě hodně malé děti. Byl k nám velmi milý. Chvílemi byl sice cholerik a občas také nabručený. To ale zřejmě pramenilo z toho, že byl pořád sám a příliš zaměstnaný uměním. Po lidské stránce ho určitě stravovala babiččina nemoc. Prodělala totiž laktační psychózu, a protože v té době nebyly potřebné léky, skončila v ústavu v Kroměříži. Obdivuji dědečka, že se při svém pracovním vytížení potom dokázal postarat o své děti. Když pak byl ve vyšším věku nemocný a pobýval v Králově Poli v Brně, tak jsme se u něho střídali a drželi službu. Velmi lituji, že nevím, jaké měl názory na moderní umění a na to, jakým směrem se bude vyvíjet. V dospělém věku jsem neměla příležitost s ním na toto téma mluvit. Byl nemocný, málo mluvil, a tak jsem ho nechtěla zbytečně unavovat,“ podělila se o své vzpomínky na Jožu Uprku vnučka.

Podnikatel Zemek prozradil, že má s areálem veselských železáren velké plány. Do budoucna by se měl rozsáhlý objekt proměnit v obchodně-společenské centrum. „Chci, aby fabrika nebyla obehnána plotem, jak tomu bylo v minulosti. V budoucnu tady budou obchody a sportoviště. Celý areál bude už od Zarazic průjezdný. Měla by tu vzniknout taková nová čtvrť města,“ nastínil plány Zemek.

Lenka Fojtíková
.