O projektu těchto stránek..... a moje velká prosba

Pěkný den či noc,

otevřeli jste stránky, na kterých se snažím s pomocí kamarádů především "mapovat" zdánlivě obyčejný život na Slovácku, v regionu, kde lze ještě najít silné (byť slábnoucí) stopy lidových tradic našich předků.

Vzhledem k bohatosti a velikosti tohoto regionu (a nedostatku času) se zatím soustřeďuji především na dva mikroregiony tohoto kraje, a to na Dolňácko a Horňácko, tedy území od okresního města Uherské Hradiště po moravsko-slovenské hranice. Všímám si přitom především lidových tradic, folklóru, duchovního života, místní kultury, pamětníků...

Nejde mi přitom jen o povrchní zaznamenávání těchto tradic, ale spíše o dokumentování a přemýšlení nad tím, jak tyto tradice v současnosti vypadají a jakým smysl dnes pro život lidí vlastně mají. Jsem přitom přesvědčený, že vztah ke tradicím nám může hodně říci o nás samých, zejména v dnešní době, kdy je nepochybné, že svět se překotně mění, stejně jako se pochopitelně měníme i my sami...

Kromě toho můžete na těchto stránkách alespoň trošku nahlédnout do každodenního života na Slovácku, na příkladu Ostrožské Lhoty bych rád ukázal "vesnické" internetové stránky, které nejsou postaveny na úředních informacích jako mnohé jiné vesnické weby.

Tady na Slovácku mám své kořeny a srdce, i když už patnáct let téměř týden co týden "pendluji" mezi Lhotou a mým nynějším přechodným bydlištěm s názvem Praha.

Budu velmi rád, když si najdete čas na návštěvu těchto stránek nebo třeba i samotnou návštěvu Slovácka, kraje, kde "starý svět" naštěstí ještě zcela nezmizel a stále je tady co objevovat.

A protože nepatřím k lidem, kteří si myslí, že za pozornost stojí jen ten jejich dvoreček nebo rodný kraj, čas od času si "odskočím" i k jiným tématům, která s mým domovem nijak nesouvisejí.

Radek Bartoníček