Cena pro Jana Špátu

Mladá fronta DNES Cenu Kantuta dostal filmař Špáta 27.04.2004
Kultura a volný čas - Východní Morava - Autor: (jar, ČTK) - Strana: 11

Cenu Kantuta dostal filmař Špáta

Cenu Kantuta za mimořádný přínos pro český cestopisný film převzal v pátek večer v rámci festivalu Neznámá Země ve Zlíně kameraman, režisér a dokumentarista Jan Špáta.
Zlín - Jednasedmdesátiletý Jan Špáta si ocenění velmi cení. „Udělalo mi velkou radost, že někdo někde na světě se mi rozhodl dát cenu, kterou jsem doposud ani neznal. Je to potvrzení toho, že se o mé filmy někdo zajímal a také ho oslovily,“ dodal.
Přední český dokumentarista také poznamenal, že právě svými filmy nejen mapoval rozdílnosti různých národností, etnik a kultur a rozdílnosti lidských duší, ale poznával i svět. Stejně tak ho vždy při práci zaujala krajina, která je podle něho tak zajímavá jako každá lidská duše či kultura.
Filmař Jan Špáta se narodil v Náchodě. Během své filmové kariéry natočil více než tři sta dokumentárních filmů. Jako režisér a kameraman vytvořil přes 90 autorských filmů převážně se sociální, sportovní, hudební a cestopisnou tematikou. Za autorské krátké filmy obdržel více než 60 cen na domácích a zahraničních festivalech. Při natáčení navštívil více než třicet zemí a dvakrát objel zeměkouli.
Nyní vyučuje na Akademie múzických umění v Praze. „Také si užívám penze. A znovu se věnuji fotografii, kterou jsem kvůli filmařské práci v minulosti velmi zanedbával,“ poznamenal Jan Špáta.
Cena Kantuta, kterou organizátoři nazvali podle jihoamerické květiny, jež v incké kultuře symbolizovala nesmrtelnost, je udělována osobnostem, které mimořádně přispěly k šíření myšlenek sbližování a poznávání kultur světa. Stejným jménem nazval svůj balzový vor i český cestovatel Eduard Ingriš, který v letech 1954 až 1959 plul napříč Pacifikem ve stopách Thora Heyerdahla.
„Cenu Kantuta jako první získal zlínský etnograf Karel Pavlištík v roce 2001. Oceněni byli také cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund. Do zahraničí putovala umělecká plastika ze skla a bronzu za Thorem Heyerdahlem,“ řekl organizátor festivalu Petr Horký. V loňském roce Kantutu převzal pětasedmdesátiletý Josef Sekyra, který jako první Čech stanul na jižním pólu a zdolal více než sedmitisícovou horu Pik Lenina v Pamíru.
V rámci programu osmého ročníku přehlídky Neznámá Země se ve Zlíně koná řada výstav, filmových projekcí a besed. Akce ve městě potrvají do 30. dubna. Pořadatelé se snaží festival stále více otevírat veřejnosti. Proto se rozrůstá počet výstav a program festivalu se dostává do kaváren, čajoven a dokonce i do nákupních center. „Za sedm let se nám podařilo vytvořit festival, který v souladu se svými cíli boří bariéry v myslích lidí mezi námi a světem kolem a učí nás lépe chápat celý svět a ostatní lidské kultury,“ uvedl ředitel festivalu Miroslav Náplava.