NOVINOVÉ ČLÁNKY O DĚNÍ KOLEM LHOTY Z LET 2005 a 2004

Slovácké noviny 30.06.2005 - Pavel Bohun

V Ostrožské Lhotě opraví památkový dům
Ostrožská Lhota * Mikroregion Ostrožsko se činí. Podařilo se mu získat peníze na rekonstrukci historické budovy v obci Ostrožská Lhota. Úpravou jejího interiéru má vzniknout jednak prostor pro umístění výstavní síně folkloru a lidových tradic, tak i zázemí pro tamní folklorní soubor Háječek.
„Vznikem domu lidových tradic, který ponese totožné označení jako folklorní soubor, tedy Háječek, dojde k posílení místní folklorní tradice a kulturní historie v Ostrožské Lhotě založené na dodržování starých zvyků,“ objasnila manažerka mikroregionu Ostrožsko Jana Bujáková a doplnila, že cílem projektu je především předat tradice tvorby lidového tance dalším generacím. At r aktivi t a domu lidových tradic má být podpořena vybudováním výstavní síně tradic přímo v jeho prostorách. O provozování domu by se měl postarat zmiňovaný folklorní soubor Háječek spolu s obcí Ostrožská Lhota. Tento projekt má být počátečním v mezinárodní spolupráci mikroregionů. „Krúžek Háječek by měl vystoupit na akcích pořádaných folklorním a divadelním souborem Omšenie ze stejnojmenné obce, která je součástí regionálního sdružení Teplička v sousedním Trenčínském kraji. Jejich společné akce by mohly být příslibem do budoucnosti,“ upozornila Bujáková na jeden z výsledků plánované spolupráce mezi příhraničními oblastmi v Čechách a na Slovensku.
„Práce na rekonstrukci domku by měly být zahájeny v průběhu července a jejich dokončení je plánováno na konec letošního roku. K samotnému otevření domku by mohlo dojít příští rok v červnu,“ prozradil starosta Ostrožské Lhoty Antonín Jelének. Celkové náklady na realizaci projektu jsou vyčísleny bezmála na milion čtyři sta tisíc korun. Milionem sto deseti tisíci korunami zčásti přispěje na projekt Evropský fond pro regionální rozvoj a dílem státní rozpočet. Obec Ostrožská Lhota do projektu vloží zhruba 277 tisíc korun.
Z historie domu vyplývá, že byl postaven v letech 1832 až 1833, tehdy s ještě doškovou střechou, a patřil rodině Bočkově. Jeden z potomků rodu, Jaroslav Boček, který zemřel v roce 2003 a je označován za historicky nejlepšího sportovce Ostrožské Lhoty, prodal dům obci právě za účelem jeho úpravy na památkový dům.



Dobrý den s kurýrem -  27.06.2005 - Autor: (zde) -

Ve Lhotě začíná záchrana historického domku
OSTR. LHOTA - Již jen dny zbývají do zahájení záchranných prací na více než sto let starém domě, který se dochoval ve své původní podobě. Jeho stav je však již havarijní a hrozí, že by během několika let mohlo dojít k jeho zhroucení. Mikroregionu Ostrožsko se naštěstí podařilo získat důležitou dotaci, která pomůže nejen samotnému domu, ale i udržení tradic místního folklóru. Dům totiž bude po své rekonstrukci sloužit nejen široké veřejnosti, ale zejména místnímu souboru Háječek.
„Domek je zajímavý tím, že ačkoliv od jeho postavení uplynulo již více než sto let, nepodlehl dosud žádným stavebním úpravám. Proto v něm nenajdete třeba koupelnu či garáž, jak je to dnes jinde obvyklé,“ vysvětlil starosta Ostrožské Lhoty Antonín Jelének. Domek se tak doslova nabízí jako vhodné zázemí pro folklórní soubor Háječek, který by v novém prostředí získal hodně na autentičnosti.
„Budova však nebude určena výhradně pro tento slovácký kroužek, ale i pro širokou veřejnost. Vznikne zde totiž i síň tradic, která bude návštěvníky informovat o slováckém folklóru,“ doplnila plán využití stavby projektová manažerka mikroregionu Ostrožsko Jana Bujáková.
„Opravu je možné realizovat jen díky dotacím, které získal mikroregion. My se na celkových nákladech podílíme asi dvaceti procenty,“ říká bez obalu Jelének, který vysvětluje, proč se na dobu sedmi let stává mikroregion Ostrožsko nájemcem objektu.
Celkové náklady na opravu historického domu činí téměř milion a čtyři sta tisíc korun. Tři čtvrtiny nákladů pokryje dotace z evropských fondů díky tomu, že se podařilo nalézt zrcadlový projekt na Slovensku. Zbývajících pět procent činí dotace ze Zlínského kraje.




Slovácké noviny - 23.06.2005 - Pavel Bohun

Zachraňovat kroje chtějí v Blatničce a Ostrohu
Blatnička * Historická budova staré školy v Blatničce, která příští rok oslaví rovnou stovku let, se začíná měnit ve Středisko školy lidové tvořivosti a řemesel. Nejde o náhodu, protože prsty v tomto nápadu má příznivkyně folkloru a nyní starostka Blatničky Jarmila Hrušková. Ona je jednou z těch, kteří stáli u zrodu myšlenky zachraňovat folklorní povědomí půjčováním a údržbou krojů z různých oblastí Slovácka. Pak už byl jenom krůček k úvahám, jaké prostory vybrat jako nejvhodnější k realizaci odvážného projektu.
„Objekt staré školy již od roku 1979 neslouží svému účelu a po různých skladovacích anabázích postupně začínal chátrat,“ přiznala starostka Blatničky to, co ji přivedlo na myšlenku využítí starého obecního objektu. Pro snadnější přístup k penězům z Evropské unie Blatničtí založili neziskovou, obecně prospěšnou společnost Tradice Slovácka, která zastřešuje také projekt obnovy Přízámčí v Uherském Ostrohu. Tam by se pro změnu měly kroje šít, a navíc by tam měla fungovat i škola řemesel, která by krojové mistry měla ze zručných zájemců vychovávat. Bdít nad fungováním zařízení v Blatničce i Přízámčí v Uherském Ostrohu by měla současná vedoucí folklorního souboru SPINEK Jana Smutná ze Vnorov, která podle slov Hruškové disponuje dostatečnými schopnostmi řídit obě zařízení. „K udržení tradic nám nezbývá, než šít kroje nové. V dnešní době vlastně jde už o jejich záchranu. V Blatničce a Uherském Ostrohu se o to pokusíme,“ tvrdí Smutná.
Celková investice do projektu Střediska školy lidové tvořivosti a řemesel v Blatničce, jenž by měl začít fungovat v příštím roce, je 10 milionů korun. „ Osm milionů korun činí dotace ze Společného regionálního programu Evropské unie a osm set tisíc korun obdržíme od ministerstva pro místní rozvoj,“ počítala Hrušková a dodala, že Blatnička musí ze svého rozpočtu investovat do projektu další milion dvě stě tisíc korun.
Ačkoliv katastrálně Blatnička patří do Jihomoravského kraje, patří spolu s Blatnicí, Uherským Ostrohem či Ostrožskou Lhotou do mikroregionu Ostrožsko. „Po staletí jsme byli součástí ostrožského panství, a i když nás dělily hranice okresů a krajů, patřili jsme do společného regionu obcí z okolí svatého Antonínka,“ vysvětlila historické a regionální souvislosti Hrušková. Mikroregion Ostrožsko je nakonec spolupartnerem projektu. „Role partnera spočívá v pomoci při přípravě a následné propagaci projektu, na čemž se snažíme podílet,“ upřesnila manažerka mikroregionu Ostrožsko Jana Bujáková.
Foto popis| Rekonstrukcí staré školy v Blatničce vznikne Středisko školy lidové tvořivosti a řemesel. Příští rok se má z tohoto torza stát úhledný domek.



Mladá fronta DNES - 18.04.2005 - Autor: (ČTK)

Cyklostezka spojí Hluk s Ostrožskou Lhotou
Ostrožská Lhota - Zřejmě ještě v letošním roce spojí Hluk a Ostrožskou Lhotu na Uherskohradišťsku nová, téměř tři kilometry dlouhá cyklostezka. Radnice již na stavbu vyčlenily peníze a získaly stavební povolení.
Realizace je ale podmíněna přidělením dotace. „Výstavba cyklostezky si vyžádá zhruba 11 milionů korun. Asi 40 procent prostředků poskytneme ze svých rozpočtů, zbytek by pak měla pokrýt dotace z fondu dopravní infrastruktury,“ uvedl starosta Ostrožské Lhoty Antonín Jelének.
Mikroregion Ostrožsko, kam Hluk i Ostrožská Lhota spolu s dalšími sedmi obcemi ve Zlínském a Jihomoravském kraji patří, má s budováním cyklostezek velké zkušenosti. Mikroregion protíná stezka z Kunovic přes Uherský Ostroh do Veselí nad Moravou, v plánu je výstavba dalších tras. Ostrožskem jsou navíc vedeny i vinařské cyklotrasy.



Dobrý den s kurýrem - 31.01.2005 - Autor: (zde)

Mikroregion napomohl projektům
UH. OSTROH - Co do šíře záběru, patrně nejúspěšnější rok hlásí Mikroregion Ostrožsko. Svazek osmi měst a obcí byl natolik iniciativní, že dokázal vytvořit jedno nové stálé pracovní místo. Hlavní cíl, růst trvalé prosperity, byl podpořen zpracováním několika zajímavých projektů.
"Jelikož bylo potřeba zajistit administrativní zajištění spojené s činností mikroregionu, jako jsou objednávky, smlouvy, dohody, statistické výkazy, organizování a plánování správních rad či příprava valné hromady, vytvořili jsme od poloviny dubna zaměstnaneckou pozici projektového manažera," uvedl starosta Uherského Ostrohu a zároveň předseda správní rady mikroregionu Vlastimil Vaněk. Dle starosty se tento tah rychle vyplatil. Projektová manažerka totiž vypracovala ve spolupráci s členy správní rady ještě v loňském roce deset rozvojových záměrů a studií. Mezi nejzajímavější záležitosti dozajista patří smlouva o partnerství s obcí Blatnička na vytvoření Školy lidové tvořivosti a řemesel, která má napomoci zejména záchraně zdejších slováckých krojů. Významné byly i dva menší projekty z Nadace Partnerství, v rámci nichž bylo vysázeno kolem cyklostezky v Ostrožské Nové Vsi a Uherském Ostrohu téměř dvě stě čtyřicet stromků a vybudováno sedm stanovišť s posezením a informačními tabulemi. "V rámci pomoci neziskovým organizacím byl zpracován projekt pro sportovní kluby v Ostrožské Lhotě nazvaný Vybudování plážového volejbalového kurtu," doplnila informaci projektová manažerka Jana Bujáková, dle níž se nyní již pracuje na projektu Rekonstrukce lidového domu Háječek ve stejné obci.
Mikroregion Ostrožsko byl založen v červnu 2001 svazkem sedmi obcí, osmé Veselí nad Moravou se stalo členem na vlastní žádost zhruba o rok později. Výdaje mikroregionu dosáhly v loňském roce částky přesahující šest set tisíc korun.




Rovnost - 30.12.2004 - Autor: (ice)

Nad Blatnicí jsou dvě nová odpočívadla
Blatnice pod Svatým Anto- Antonínkem nínkem * Dvě odpočívadla na Strážnické vinařské cyklostezce nechala v minulých dnech zřídit obec Blatnice pod Svatým Antonínkem s pomocí dotace poskytnuté Mikroregionem Ostrožsko, do něhož patří.
„Dokončili jsme je minulý týden na stanovišti u trati Plachty a Pod Starýma horama. Na odpočívadlech je posezení se stolem, případně stříškou, infotabule a také odpadkový koš,“ popsal místa blatnický starosta Josef Vavřík.
Celkem mikroregion Ostrožsko za pomoci generálního partnera Greenways a Nadace partnerství zřídil sedm stanovišť se záměrem efektivnějšího využívání nových stezek turisty a cyklisty a informačního napojení na služby cestovního a turistického ruchu v okolí.
Blatnická část Strážnické vinařské stezky směřuje od Blatničky, rozdvojuje se k Hluku a končí pod Svatým Antonínkem.



Dobrý den s kurýrem - 15.11.2004 - Autor: (zde)

Školáci vysadí stovky stromků
UH. OSTROH, OSTR. NOVÁ VES - Zpříjemnit cestu cyklistům a kolečkobruslařům se rozhodl Mikroregion Ostrožsko. Ten vysadí ve spolupráci se základními školami stovky stromků mezi Uherským Ostrohem a novoveskými lázněmi.
Výsadba stromků je naplánována ve dvou fázích. S osazováním se začne ve čtvrtek v Ostrožské Nové Vsi na trase začínající od lázeňského parku a končící železničním přejezdem poblíž vlakového nádraží v obci.
„V tomto úseku jsme zvolili především ovocné stromky,“ uvedla manažerka Mikroregionu Ostrožsko Jana Bujáková, jež namátkou zmínila mirabelky, višně, třešně a moruše. O týden později začne výsadba mezi Uherským Ostrohem a Novou Vsí. „Zde bude skladba stromů pestřejší a převažovat zde budou jasany, duby a jeřáby,“ sdělila projektová manažerka, která si pochvalovala jednání s oběma základními školami.
„Domnívám se, že pokud děti sami stromky vysadí, omezíme tím do značné míry jejich pozdější poškozování,“ uvedl ředitel základní školy v Uherském Ostrohu Petr Bělohrad.
Výsadbu budou provádět školáci vyšších ročníků. Mladší děti vyrobí štítky, které ponesou informaci o stromu, dnu jeho výsadby a o tom, kdo ji provedl. Celkem bude na celém úseku vysazeno téměř dvě stě padesát stromků.


Mladá fronta DNES - 18.04.2005 - Autor: (ČTK)

Cyklostezka spojí Hluk s Ostrožskou Lhotou
Ostrožská Lhota - Zřejmě ještě v letošním roce spojí Hluk a Ostrožskou Lhotu na Uherskohradišťsku nová, téměř tři kilometry dlouhá cyklostezka. Radnice již na stavbu vyčlenily peníze a získaly stavební povolení.
Realizace je ale podmíněna přidělením dotace. „Výstavba cyklostezky si vyžádá zhruba 11 milionů korun. Asi 40 procent prostředků poskytneme ze svých rozpočtů, zbytek by pak měla pokrýt dotace z fondu dopravní infrastruktury,“ uvedl starosta Ostrožské Lhoty Antonín Jelének.
Mikroregion Ostrožsko, kam Hluk i Ostrožská Lhota spolu s dalšími sedmi obcemi ve Zlínském a Jihomoravském kraji patří, má s budováním cyklostezek velké zkušenosti. Mikroregion protíná stezka z Kunovic přes Uherský Ostroh do Veselí nad Moravou, v plánu je výstavba dalších tras. Ostrožskem jsou navíc vedeny i vinařské cyklotrasy.




Slovácké noviny - 23.04.2005 - Autor: Pavel Bohun

Změna: Poutní místo na Svatém Antonínku bude mít novou tvář
Sv. Antonínek * Změnit svou podobu k větší spokojenosti věřících, kteří se účastní mší sloužených pod širým nebem, má do dvou let významné poutní místo Slovácka, Svatý Antonínek.
„Chtěli bychom nedaleko kostelíka, v prostoru, svažujícím se ke křížové cestě, postavit důstojné pódium pro polní oltář. Doposud jsme před obdobím poutí museli vždycky pracně stavět konstrukci, která navíc nebyla ani dostatečně velká na to, aby pojala všechny ministranty a kněží celebrující mši,“ vysvětluje jeden z důvodů snah o změny v okolí kaple správce blatnické farnosti Zdeněk Stodůlka.
Zastřešené pódium by mělo, podle jeho slov, v budoucnu sloužit také pro duchovněkulturní akce, které tamní farnost na Sv. Antonínku hodlá pořádat. Mezi sérii dalších zásahů, jejichž cílem má být zvýraznění dominantního postavení poutního místa a zvýšení komfortu pro účastníky poutí, je instalace tří set laviček k sezení, zazelenění louky kolem kaple a zviditelnění kostelíku.
Vstřícný postoj k projektu, jehož realizace podle Stodůlky bude velkou měrou ležet na bedrech blatnické farnosti, mají i obce z poutního místa, a to včetně mikroregionu Ostrožsko. Podporu mikroregionálního sdružení obcí vyjádřil i jeho předseda Vlastimil Vaněk, stejně tak jako i starosta Ostrožské Lhoty Antonín Jelének. „Rozhodně se do toho hodláme vložit. Nejde pouze o zviditelnění jednotlivých obcí, ale celého mikroregionu,“ nechal se slyšet Jelének.
Kaple byla na blatnické hoře dostavena po dvanácti letech prací v roce 1670. První pouť se tam konala o dva roky později za účasti pěti tisíc poutníků. Tehdy se poprvé objevil latinský název - kopec Sv. Antonína Paduánského.V roce 1697 vznikla přístavbou chrámové lodi současná podoba kostelíku. V roce 1786 byl kostelík z nařízení císaře Josefa II. uzavřen a stavba zpustla. V roce 1815 císař povolil znovuotevření kaple a konání mší o svátku Sv. Antonína a o čtyři roky později, po dokončení rozsáhlých oprav, ruiny kostelíka byly poutě obnoveny natrvalo. Mezi poslední rekonstrukční zásahy do objektu patří oprava jeho venkovní fasády z roku 1997.
„V současnosti lze kostelík na Sv. Antonínku navštívit každý den,“ prozrazuje Miroslav Bachan z Blatnice, který jako jeden z osmi hlídačů z Blatnice a Ostrožské Lhoty zajišťuje návštěvníkům každodenní přístup do chrámu i jeho ostrahu.



Slovácké noviny - 22.04.2005 - Pavel Bohun

Region Slovácko získal na výstavě další ocenění
Region * Na tradiční výstavě cestovního ruchu v Ostravě na Černé louce nazvané Dovolená a region 2005 se neztratilo seskupení region Slovácko, pod jehož hlavičkou se nejen ve Slezsku zdárně prezentovalo Uherské Hradiště, Uherský Ostroh, Buchlovice, Ostrožská Nová Ves i Vlčnov. Spolu s nimi představily svoji nabídku i některé místní hotely.
Slovácko si z Ostravy odvezlo jednu z cen, a to za nejucelenější nabídku propagačních materiálů ve stánku. V letošním roce tak jde již o čtvrté veřejné ocenění snah o rozvoj cestovního ruchu.
Odborná i laická veřejnost se v ostravském stánku regionu Slovácko zajímala především o komplexní nabídku programů na Uherskohradišťsku i v širokém okolí. Velký zájem byl o cyklotrasy. „Mnozí turisré, kteří již Slovácko navštívili, nešetřili slovy chvály i ujištěním, že do našeho regionu opět rádi zavítají. To pro nás byla největší odměna a zároveň potvrzení, že svoji práci neděláme zbytečně,“ sdělil Josef Hapák, tajemník regionu Slovácko.
Na lehkou váhu neberou prezentaci turistických klenotů v katastrech svých obcí ani představitelé radnic, o čemž svědčí i účast některých z nich na výstavě. „Nutnosti propagace regionu jsme si dobře vědomi. Proto jsem výstavu také osobně navštívil,“ konstatoval starosta Ostrožské Nové Vsi Stanislav Tureček. Dodal, že kromě mikroregionu Ostrožsko se na výstavě snažil zviditelnit místní sirnaté lázně, stejně tak jako štěrková jezera či kvalitní síť cyklostezek z Kunovic až do Veselí nad Moravou.



Rovnost - 15.04.2005 - Autor: (vg)

Strom života se všem dárcům odmění pexesem
Brno * Pexeso s obrázky stromů, namalované výtvarníkem Rostislavem Pospíšilem, prodávali včera v centru Brna studenti bystrckého gymnázia. Pexeso -nazvané v tomto případě stromeso - nabízeli kolemjdoucím v rámci veřejné sbírky Strom života, která pokračuje ještě i dnes. Finance získané touto sbírkou jsou určeny na výsadbu stromů obcemi, školami a neziskovými organizacemi.
„Máme grantový program, do nějž se mohou přihlásit zájemci z celé republiky. Peníze přidělujeme na základě žádosti dvakrát ročně. Snažíme se ale, aby peníze vybrané v Brně byly použity na výsadbu stromů v jihomoravském regionu,“ řekl Miroslav Bohdálek z nadace. Loni byly díky brněnské sbírce podpořeny projekty výsadby stromů na Tišnovsku, v okolí Křižanova a v mikroregionu Ostrožsko.
„Stromeso si mohou zájemci zahrát také v elektronické verzi na stránkách Nadace Partnerství www.nadacepartnerstvi.cz,“ dodal Bohdálek.



Dobrý den s kurýrem - 06.12.2004 - Autor: (zde)

Mikuláš přinesl osvětlení
OSTR. NOVÁ VES - Vybudovat ještě letos osvětlení na cyklostezce mezi novoveskými lázněmi a železničním přejezdem v obci si dala za úkol tamní radnice. Stavební práce proto naplánovala tak, aby bylo vše dokončeno již v první dekádě prosince. Radnice tak přichystala pro cyklisty, kolečkobruslaře a návštěvníky lázní doslova mikulášský dárek.
"Nově osvětlen je přibližně sedm set metrů dlouhý úsek, kde bylo po šedesáti metrech instalováno dvanáct sloupů," uvedl místostarosta obce Pavel Botek, dle něhož se půlmilionová investice provedla vyloženě z rozpočtu obce. Místní radnice tak dalším krokem přispěla k rozvoji cyklostezek v tomto regionu. Ještě před půldruhým rokem zde byl pouze úzký, zhruba metr široký panelový chodník. Nyní se zde již nachází prostorná asfaltová cyklostezka, podél které vysazovali místní školáci v minulém týdnu stromky.
"Stromky byly vysazeny v rámci příspěvků programu Strom života nadace Partnerství," uvedla manažerka mikroregionu Ostrožsko Jana Bujáková, jež má v úmyslu podobně osadit i úsek stezky mezi Ostrožskou Novou Vsí a Uherským Ostrohem.
Poté, co byl úsek mezi lázněmi a obcí dokončen, bude prakticky celá cyklostezka od Kunovic až po Uherský Ostroh osvětlena. Jediným neosvětleným místem tak zůstane zhruba stopadesátimetrová část poblíž čistírny odpadních vod. I zde má však novoveská radnice zájem osvětlení dokončit. "Uvědomujeme si problematické dočasné řešení položených pražců na cyklostezce poblíž Karosárny. Zde zvažujeme jejich nahrazení buďto betonovými panely, anebo překrytí asfaltem," přiznal Botek.
V souvislosti s vybudováním moderní cyklostezky je třeba upozornit, že se kolařům přísně zakazuje jízda na kole na silnici první třídy I/55 mezi Uherským Ostrohem a Novou Vsí a následně z Nové Vsi do Kunovic. Silnice již byly na podzim řádně označeny dopravními značkami a policisté jsou připraveni hříšníky potrestat pokutou.



Dobrý den s kurýrem - 15.11.2004 - Autor: (zde)

Školáci vysadí stovky stromků
UH. OSTROH, OSTR. NOVÁ VES - Zpříjemnit cestu cyklistům a kolečkobruslařům se rozhodl Mikroregion Ostrožsko. Ten vysadí ve spolupráci se základními školami stovky stromků mezi Uherským Ostrohem a novoveskými lázněmi.
Výsadba stromků je naplánována ve dvou fázích. S osazováním se začne ve čtvrtek v Ostrožské Nové Vsi na trase začínající od lázeňského parku a končící železničním přejezdem poblíž vlakového nádraží v obci.
„V tomto úseku jsme zvolili především ovocné stromky,“ uvedla manažerka Mikroregionu Ostrožsko Jana Bujáková, jež namátkou zmínila mirabelky, višně, třešně a moruše. O týden později začne výsadba mezi Uherským Ostrohem a Novou Vsí. „Zde bude skladba stromů pestřejší a převažovat zde budou jasany, duby a jeřáby,“ sdělila projektová manažerka, která si pochvalovala jednání s oběma základními školami.
„Domnívám se, že pokud děti sami stromky vysadí, omezíme tím do značné míry jejich pozdější poškozování,“ uvedl ředitel základní školy v Uherském Ostrohu Petr Bělohrad.
Výsadbu budou provádět školáci vyšších ročníků. Mladší děti vyrobí štítky, které ponesou informaci o stromu, dnu jeho výsadby a o tom, kdo ji provedl. Celkem bude na celém úseku vysazeno téměř dvě stě padesát stromků.



Rovnost - 04.11.2004 - Autor: Ivo Cencinger

Blatnička má úspěšný projekt
Blatnička * Slibně vypadá projekt na Středisko školy lidové tvořivosti a řemesel v budově bývalé školy v Blatničce. Obec má už příslib výrazné dotace a chystá další kroky.
Budova základní školy s tělocvičnou chátrající od zrušení v roce 1979 by se měla stát Střediskem školy lidové tvořivosti a řemesel za necelé dva roky. "Naším prvořadým zájmem je zachovat tradici lidových krojů, která je tady bohatá," říká starostka Jarmila Hrušková a dokumentuje: "Jednak jsme poutním místem za Svatým Antonínkem, blízko je Strážnice, Vlčnov s Jízdou králů, Hluk a nedaleko také Horňácko se svými slavnostmi, takže se nacházíme vlastně v centru dění. Dělali jsme také průzkum v okolních obcích, šití a údržbu krojů tam zajišťují obvykle tři až čtyři ženy ve věku nad sedmdesát let, takže by mohl nastat kolaps této tradice," obává se starostka.
Celkové náklady na vybudování střediska činí téměř deset milionů korun. Blatnička se letos v červenci s projektem přihlásila do programu strukturálních fondů Evropské unie, i když některé hlasy byly pro tak malou obec skeptické. Důležitý byl ale zřejmě regionální význam projektu, protože byl úspěšný. "Hejtman Stanislav Juránek nás už informoval, že projekt byl vyzván, očekáváme doručení rozhodnutí a chystáme náležitosti ke smlouvě," netají optimismus starostka a vyčísluje: "Osmdesát procent bychom měli mít jistých, obrátili jsme se také na fondy ministerstva pro místní rozvoj a máme potvrzenu dotaci na zpracování projektu."
Podle starostky má zřízení střediska několik výhod. "Opraví se chátrající objekt, zachováme tradici výroby krojů, vytvoří se až patnáct pracovních příležitostí hlavně pro ženy, které tady těžko shánějí zaměstnání. Oživí se také cestovní ruch - v Blatničce jsou dva penziony a když sem přijedou turisté, můžeme jim ukázat, čím se lišíme od jiných regionů. Kroje uvidí i ve všední den ve stálé expozici, která bude v půdní vestavbě," vyzvala tím starostka k účasti majitele starých součástí krojů.
Středisko by mělo po rekonstrukci budovy školy, vnitřního vybavení a venkovních úpravách zahájit činnost v létě roku 2006. "Začneme šitím a praním krojů, je tady totiž spousta kapel, lidových slavností, poutí, folklorních a tanečních souborů. Aktivně s námi spolupracuje paní Jana Smutná ze Vnorov, která vede soubor Spinek jako občanské sdružení a má potřebné zkušenosti. Včera jsme se dohodli, že založíme veřejně prospěšnou společnost s účastí Blatničky, Uherského Ostrohu, protože jsme součástí Mikroregionu Ostrožsko, a občanského sdružení Spinek," dodala Jarmila Hrušková.
Starostka Blatničky Jarmila Hrušková s členem zastupitelstva Jaroslavem Švrčkem před budovou bývalé školy, která se má proměnit ve Středisko školy lidové tvořivosti a řemesel.




Slovácké noviny - 25.08.2004 - Autor: (ako)

Cyklostezka bude od září osvětlená
Ostrožsko * Nového osvětlení se od září dočkají lidé, kteří se rozhodnou využít cyklostezky spojující Ostrožskou Novou Ves a Uherský Ostroh.
"Ve smlouvě se společností, která veřejné osvětlení v obou městech provozuje, je zakotveno, že firma vybuduje na vlastní náklady i osvětlení turisticky zajímavé trasy. Celkově se jedná o úsek dlouhý zhruba šestnáct set metrů. Do začátku září by mělo u cyklostezky vyrůst na šestadvacet sloupů veřejného osvětlení, které umožní bezpečnější a pohodlnější cestování po setmění," uvedl místostarosta Ostrožské Nové Vsi Pavel Botek.
Další novinkou, která se na již vybudované cyklistické trase objeví, budou informační tabule a odpočívadla. "Podařilo se získat dotace na pokrytí zhruba stodvacetitisícové investice. Kromě osvětlení se tak plánují budovat nová odpočívadla s informačními tabulemi," konstatovala projektová manažerka mikroregionu Ostrožsko Jana Bujáková.
Na zkrášlení prostředí cyklostezky se budou podílet i děti ze základních škol. "Se školami máme podepsanou smlouvu. Podle ní se budou mimo jiné vybraní žáci podílet i na zalévání a monitoringu stromů. Ty by měla vysadit specializovaná firma," dodal Bujáková. Podle ní by měly děti například každý měsíc zpracovat zprávu o tom, jestli někdo stromy nepoškozuje nebo zda se všechny ujaly tak, jak by měly.




Slovácko - 17.08.2004 - Autor: Lenka Fojtíková

Chtějí podpořit zaměstnanost a zachovat lidové kroje
Blatnička * Na dotaci ze strukturálních fondů Evropské unie by ráda dosáhla Blatnička. Vedení obce podalo na sekretariátu regionální rady Jihomoravského kraje zajímavý projekt.
"Chtěli bychom zrekonstruovat historickou budovu místní školy, kde by se poté otevřelo Středisko školy lidové tvořivosti a řemesel. Šily by se zde, čistily, obnovovaly a půjčovaly lidové kroje z celého Slovácka," uvedla starostka obce Jarmila Hrušková.
Podle ní je cílem projektu nejen udržení, ale především zachování a předání tradice tvorby lidového kroje dalším generacím. Zřízením školy by mělo dojít k posílení místní bohaté folklorní tradice a kulturní historie založené na dodržování starých zvyků. V půdní vestavbě iniciátorka počítá se zřízením muzea a zajištěním poradenské činnosti.
"Důležitá je především skutečnost, že rekonstrukcí a otevřením provozu dojde k vytvoření nových pracovních míst. Své uplatnění by zde měli najít i lehce tělesně postižení občané. Zpočátku by zde mělo vzniknout pět nových pracovních míst. V budoucnu by tady mohlo být zaměstnáno devět až patnáct lidí," nastínila plány starostka.
Poté upozornila, že kromě samotné zaměstnanosti dojde k podpoře spolkového života v regionu. Konečné výsledky projektu by se měly příznivě projevit ve vyváženém rozvoji nejen mikroregionu Ostrožsko, ale také celého hodonínského okresu.
Pokud projekt uspěje, manažerkou by se zřejmě stala Jana Smutná ze Vnorov, která již nyní starostce poskytla celou řadu cenných informací. "První kontakty s údržbou krojů jsem měla coby patnáctileté děvče, kdy jsem byla členkou souboru. Velmi intenzivně jsem se o kroje ale začala zajímat před pěti lety, kdy jsme s ostatními ženami v obci zjistily, že jsme z krojů vyrostly," uvedla folkloristka, která je vedoucí souboru Spinek.
Nápad na otevření střediska přivítal i děkan ve Veselí nad Moravou P. Václav Vrba. "Aktivitu podporuji. Kroje bývají pěknou ozdobou všech významných církevních událostí celého regionu," řekl duchovní.
Podle Hruškové dojde díky nové podnikatelské aktivitě o zvýšení návštěvníků obce. S tím se pojí také navýšení finančních prostředků plynoucích do obecní kasy.


Lidové noviny 09.09.2002 - Autor: čtk

Blatnička na Hodonínsku se stala Vesnicí roku 2002 jižní Moravy
BLATNIČKA - Vítězem osmého ročníku soutěže Vesnice roku 2002 se v jihomoravském kole stala Blatnička na Hodonínsku. Obec se 450 obyvateli na krajské hranici uspěla v konkurenci dalších třiadvaceti vesnic z šesti okresů regionu. "Do programu na obnovu venkova jsme se přihlásili v roce 1998," řekla při převzetí symbolické zlaté stuhy starostka Jarmila Hrušková. Připomněla, že obec letos slaví 640 let od svého vzniku a už v roce 1748 měla pečeť se stylizovanou kosou a hráběmi. Tyto symboly dostala i do svého znaku a praporu. Velké změny v Blatničce na přelomu století dokumentovala obec na videokazetě a vydala čtyři knihy o své historii. Blatnička je součástí mikroregionu Ostrožsko a leží na Strážnické vinařské trase. Právě v rozvoji turistiky vidí radnice budoucnost podnikatelských aktivit.