Jan Pavlík: Zemřel nejstarší tkadlec (28. října)
Hledat
Slovácko
- NOVINKY + OBČASNÝ "DENÍK" 21. březen 2008 - poslední zápis
- O projektu těchto stránek..... a moje velká prosba
- OSTROŽSKÁ LHOTA
- STŘÍPKY ZE SLOVÁCKA
- HORŇÁCKO
- Poutní místo Svatý Antonínek
- Fotbal, tenis a volejbal ve Lhotě
- Fotbal 1. FC Slovácko
- Slovácko v televizi + archiv ČT
- Video: Folklorika v televizi
- Horňácko na internetu
- FOTKY 2005 + 2006
- ZAJÍMAVÉ WWW STRÁNKY
- ZPRÁVY MIMO SLOVÁCKO
- NOVINY NA SLOVÁCKU - tady můžete číst
Odešel poslední horňácký tkadlec
V předvečer státního svátku se přišla horňácká veřejnost rozloučit z posledním horňáckým tkalcem a nejstarším žijícím mužským občanem Kuželova, Janem Mlýnkem ( *1920).
Byl na Horňácku posledním ze starší generace tkalců. Své řemeslo se naučil od svého otce Jana Mlýnka.Tkalcovství na Horňácku patřilo v minulosti k jedné z hlavních řemeslných dovedností.V Kuželově klepával tkalcovský stav po nocích téměř v každém druhém domě, neboť málo prosperující zemědělství nemohlo uživit rodinu..
Z velké řady tkalců se však vypracovali k umělecky hodnotným výrobkům pouze někteří. Mezi ty zručnější patřil Jan Hudeček starší, tchán Mlýnkova otce,který spolu se svým synem zavedl vzorové tkaní zvané činovať .Oba synové Jana Mlýnka , Jan i Bohuslav , rozvinuli tkaní k umělecké dokonalosti.
Oběma bratrům i dalšímu tkalci Janu Okénkovi z Malé Vrbky byl udělen titul Mistr lidové umělecké výroby.
V Janu Mlýnkovi ztrácí Kuželov nejen mistra horňáckého tkaní, ale i báječného člověka, který dokázal humorem okořenit často těžký život lidí na horňácké dědině.
O uchování tohoto řemesla se snaží z mladých pokračovatelů především Ing. Hana Buchtelová z Malé Vrbky, nyní již taky čerstvá mistryně lidové umělecké výroby,která pokračuje v tradici svého dědečka Jana Okénky.Z následníků Mlýnkova rodu ovládá toto řemeslo František, syn zemřelého Bohuslava a v menší míře i Jan Mlýnek junior.
Jan Pavlík