Jsem spokojený jezevec

Šťastný JIM Jsem spokojený jezevec 02.09.2005
Společnost lidé - Autor: ALEXANDER LUKEŠ - Strana: 20

Jsem spokojený jezevec

"Umění odejít je součástí umění žít," usmívá se režisér a kameraman JAN ŠPÁTA (72). Před osmi lety skončil s profesí a bydlí sám na své chatě v Jevanech.
Berte si," nabízí Jan Špáta buchty s náplní oříšků a hrozinek, které nám servíruje na své chatě. "Ten moučník je takový univerzální. Chutná?" Protože i kulinářskou činnost pokládá za tvůrčí počin, nikdy nevařil a nepekl podle receptu. Jenže pořád se nechce věřit tomu, že slavný dokumentarista netočí dál, když je svět nabitý událostmi. Anebo je tomu jinak? Rozhodnutí skončit je prý definitivní.
"Chci svůj život v jeho fatálním běhu nějak řídit, nenechat ho na pospas náhodám a okolnostem," říká.
Jan Špáta přiznává, že je docela rád sám. "Jsem introvert. Mé povolání bylo strašně moc extrovertní a mojí povaze nijak zvlášť nevyhovovalo. A vydržel jsem ho dělat takřka padesát let!" Vrátil se na venkov a nic mu neschází. "Rád ale komunikuju, nejradši bilaterálně, mezi čtyřma očima. Na dialog se zajímavými lidmi se vždy těším. Jinak se ale musím nutit, abych šel někam na vernisáž nebo na koncert, na svatbu, tam, kam mě zvou. V podstatě jsem zalezlý jezevec, jenže takový, co se nenudí. Kdežto kdybych jel na festival, do lázní, na dovolenou s nějakou cestovkou, tak bych z nudy strach měl."
Chodí na dlouhé procházky a píše. "Na těch cestách se nemění krajina, nýbrž světlo a počasí. Je to úžasně dramatické: čtvero ročních období, ráno, v poledne, večer, slunce, vítr, déšť, sníh. Cestou dostávám nápady, co budu psát. Připadám si, jako bych obíral kost nějakého tématu.
Poslužte si, dopekl jsem ji půl hodiny předtím, než jste přijeli. Rád vařím, peču a dělám domácí práce. Když se mi podaří upéct chleba nebo napsat sloupek, který někoho osloví a potěší, mám z toho radost, jako kdybych udělal film. Těch nejobyčejnějších radostí nabízí život přehršli.
Ve stáří je nejdůležitější, aby do tohoto období vstupoval člověk připravený, naléval si čistého vína, věděl, že mu budou ubývat síly a nakonec umře. Když se s tím smíří, pak se může ze stáří stát paradoxně nejhezčí období života, protože člověk je bytost, která si nejvíce váží toho, co ztrácí.
A vemte si ještě buchtu. Příště bude úplně jiná..." JAN ŠPÁTA Filmový esejista, kameraman, režisér, pedagog na FAMU. Za své autorské filmy získal 60 domácích a zahraničních ocenění. Jeho manželkou byla filmová dokumentaristka a feministka Olga Sommerová. Jan Špáta má dva syny a dceru. Napsal knížku vzpomínek Okamžiky radosti a 77 sloupků s názvem Mezi světlem a tmou.