Mezi světlem a tmou

Pardubické noviny Mezi světlem a tmou Jana Špáty 06.12.2004
Servis Kultura - Autor: PAVEL SEDLÁČEK - Strana: 10

Mezi světlem a tmou Jana Špáty

Nakladatelství Malá Skála vydalo na podzim další knihu známého dokumentaristy a kameramana Jana Špáty Mezi světlem a tmou. Kniha obsahuje sedmasedmdesát vybraných sloupků, které autor napsal v posledních letech pro Lidové noviny, MF Dnes a Týdeník Rozhlas. Texty jsou doplněny třiceti černobílými fotografiemi Jindřicha Štreita.

Východní Čechy ­ Kniha vznikla na popud někdejšího Špátova žáka, dnes režiséra, dramaturga, pedagoga a nakladatele Martina Štolla, který s Janem Špátou již spolupracoval při vydání první knihy Okamžiky radosti, která vyšla v souvislosti s ukončením jeho aktivní tvorby, když přestal točit a "pověsil kameru na hřebík".
"Již tehdy nám bylo na autogramiádách jasné, že lidé ho už nevnímají tolik jako dokumentaristu, poněvadž dokumentární filmy nejsou v současné době často k vidění, ale jako autora sloupků, které mnozí nejen čtou, ale dokonce si je vystřihují," připomněl Martin Štoll a dodal, že mnozí již tehdy Jana Špátu vyzývali, aby vybral ty nejlepší sloupky a vydal je knižně.
Literát Jan Špáta
Trvalo ještě dva roky, než se podařilo Jana Špátu přesvědčit, aby vybral 77 nejlepších sloupků za osm let, kdy se objevovaly na stránkách uvedených deníků.
"Tato malá zamyšlení jsou ve stejném duchu, v jakém dělal filmy. Také tak trochu hladivá, trošku pesimistická, trochu mudrlantská, ale přesto moudrá. A protože Jan Špáta se hlásí ke své severovýchodočeské filozofii, jsou svou podstatou severovýchodočeská. Protože se nám zdálo, že pro výpravnost publikace by chtělo doplnit ji nějakým vhodným ilustrativním doprovodem, oslovili jsme klasika české fotografie Jindřicha Štreita," dodal Martin Štoll.
Setkání dvou umělců
Špáta se Štreitem spolu před lety udělali film, jehož název "Mezi světlem a tmou" použili i ke své společné knize.
Oba umělci mají k sobě velmi blízko. Štreitovy fotografie jsou totiž velmi podobného ražení jako Špátovy filmy, takže nepřekvapuje, že se po letech opět sešli nad společným dílem. Vybrali třicet nejlepších fotografií a vznikla tak vlastně unikátní knížka, v níž se setkávají dva mistři.
"Ten název Mezi světlem a tmou není mezi bílou a černou, to je pro Jana Špátu důležité. Pro něho to znamená, že mezi světlem a tmou je celá škála šedi, jsou tam různé varianty šedi a o tom vlastně celý život je. Není to o tom, že je všechno špatně nebo dobře ­ pozitivní či negativní," vysvětlil Martin Štoll. Kniha si jistě najde mnoho čtenářů, a nejen mezi obdivovateli filmů Jana Špáty.