Noviny: Právo pořádat hody žádali tentokrát ženáči od dětí (25/7)

Právo pořádat hody žádali tentokrát ženáči od dětí

Ostrožská Lhota - V recesistickém duchu se v Ostrožské Lhotě o tomto víkendu uskutečnily krojované hody. Historicky poprvé se tam místní občané i návštěvníci měli možnost účastnit hodových oslav, které neorganizovala omladina, ale výhradně ženáči. Ti navíc právo pořádání hodů nezískali od starosty, ale nezvykle od svých vlastních potomků.

„V tomto případě jde tak trochu o recesi. Pravdou je i to, že povolení chase, sestavené z ženatých, nebudu udělovat já, ale jejich vlastní ratolesti,“ usmíval se ostrožskolhotský starosta Antonín Jelének těsně před zahájením programu oslav.

Zatímco klasické hody s právem se v Ostrožské Lhotě konají každý lichý rok, letošní jakubská slavnost se uskutečnila netradičně mimo plánovaný termín. „Letos se mezi sebou domluvili ženáči, že hody udělají i v termínu, kdy běžně nebývají. Je to poprvé, a když se ujmou a bude o ně zájem, mohli bychom je zkusit uspořádat i v příštích letech,“ vysvětloval Petr Radoch, jeden z organizátorů a zároveň vedoucí místního folkloristického seskupení Háječek.

O zahájení hodového programu se humorně laděným proslovem před radnicí postaral starosta Jelének. Poté se krojovaný průvod se zpěvem odebral na místní fotbalové hřiště, kde hodová veselice pokračovala kulturním pásmem. V něm se představili krojovaní ženáči, kteří za doprovodu dechové hudby Blatničky zatančili Slováckou besedu. Mezi dalšími účinkujícími byl místní mužský pěvecký sbor a dětský folklorní soubor Kameňáček.

Zdroj: Slovácký deník, 25.7.