RB: Kultura v Ostrohu, aneb bravo Ostrožané (červenec 2007)

Už jsem se o tom zmiňoval na jiném místě stránek, ale napíši to ještě jednou - bylo až dojemné sledovat, s jakým nadšením lidé odcházeli ze zámku z Uherského Ostrohu po divadelním představení Ostrožanů i po vernisáži fotek, která následovala hned po divadle. Nezbývá než zvolat -bravo Ostrožané! Vy, kteří jste byli na jevišti i vy, kteří jste byli v hledišti. A  nebyli to jen domácí, viděl jsem Lhoťany i například Hlučany.

Obě akce byly součástí dalšího ročníku Galuškova Slovácka, které tvořilo nabídku IV. ročníku Zámeckého kulturního léta. Toto léto pokračuje, a tak si tady můžete prohlédnout letáčky s pozvánkou na další akce....

A tady je pozvánka na výstavu fotek z Fotoateliéru Antonína Koukala, muže, který fotil do roku 1956 velké množství Ostrožanů - a nejen jich. Výstava je opravdu zajímavá, mnozí lidé, kteří přišli na vernisáž, poznávali na svých fotkách sebe samé v mládí nebo své rodiče či přátele, někteří měli slzy v očích. ...Přijďte se podívat, pokud jsem se ptal dobře, výstava bude otevřena nyní o svátcích, a pak vždy o víkendu, a to od dvou do pěti odpoledne. Jinak pozor - končí 31. srpna!

Mezi těmi, které jsem na vernisáži potkal a mluvil s nimi, byli i tito čtyři lidé na fotkách. Rád bych ještě někdy brzy napsal, o čem jsem si s nimi povídal, ale potřeboval bych více času. Bly to dvě krásné hodiny, na kterém jsem ale myslel ještě dlouho po odjezdu z Ostrohu.

Dcera pana Koukala byla nesmírnì ¹»astná, ¾e výstava o jejím otc

Ta první dáma je dcera pana Koukala, byla nesmírně šťastná, že se výstava jejího otce uskutečnila a ona se jí dožila. Mimochodem, v roce 1953 měla fotoeteliér převzít po svém otci a fotit dál, jenže komunisté jí živnost sebrali. Na fotce si můžete po její pravé ruce prohlédnout také jejího otce, neměl vůbec jednoduchý život - i o tom se dozvíte, když se půjdete na návštěvu podívat nebo si přečtete jeden z panelů, který je na fotce pod pozvánkou na výstavu (viz pozvánka a čtveřice fotek tady na stránkách).

Helena Beránková z Moravského zemského muzea v Brnì, bez ní¾ by

Na dalším snímku je dr. Helena Beránková, rodačka z Ostrohu, která ale žije v Brně, kde pracuje v Moravském zemském ústavu. Bez ní by nikdy výstava nevznikla, ona znovuobjevila pro Ostrožany pana Koukala a trpělivě hledala fotografie a dávala vše dohromady. Dcera pana Koukala jí hodně děkovala, což si můžete přečíst opět na jedné ze čtveřice předcházejících fotek, jde o papírek, z kterého dcera pana Koukala četla svá slova na vernisáři.

Paní Andrea Helmichová,která má velkou zásluhu na kulturním

A třetí ženou je Mgr. Andrea Helmichová z radnice, ona má velkou zásluhu na kulturním "obrození" Ostrožanů, ona stojí za letošním Zámeckým kulturním létem a dalšími akcemi.

Tak to jsem vyfotil nejstar¹ího náv¹tìvníka výstavy, pana Hru¹ku

No a muž na poslední fotečce je pan Hruška - je mu 92 let! Určitě o něm ještě napíši, dodnes jezdí do Písku na kole na pivečko. Právě tam totiž prožil mládí, a jeho jízdy na kole jsou vlastně takovými návraty do mládí. "To jsou ty nejkrásnější chvíle," povídal mi.

Co na konec? Omlouvám se za kvalitu fotek, nejsou nejostřejší, ale bohužel na vernisáři bylo trošku přítmí a já neměl žádný pořádný blesk. Nafotil jsem také úplný konec divadelního představení, takže se možná ještě jednou na stránkách do Ostrohu vrátím - a vy se tam určitě zajděte podívat!

RB