Pozvánka na Antonínek, svěcení sochy i zpívání sborů...A pozvánka do Lhoty

S posledním prázdninovým víkendem přichází na Blatnickou horu také Děkovná pouť dožínková. Hlavní mši od 10:15 povede olomoucký arcibiskup Jan Graubner, z Blatnice pod sv. Antonínkem vyjde krojované procesí v 9:15 od farního kostela.

Procesí půjde zcela jistě za každého počasí, sám jsem zažil procesí před dvěma lety, kdy v čele kráčel za trvalého lijáku Tomáš Halík společně s blatnickým farářem Zdeňkem Stodůlkou (viz fotky http://www.slovacko.org/home/?acc=foto). Pro informaci, procesí z Blatnice se zastaví u studánky, kde už budou čekat v krojích také věřící z okolních obcí, kteří se k procesí připojí.

Odpoledne, od 14. hodin, potom začne v nedalekém mysliveckém areálu "Odpoledne se zpěvem a dechovkou". Podrobnosti najdete na následujícím plakátku, který si můžete zvětšit.

Omlouvám se za jeho kvalitu, ale fotil jsem ho večer na výloze jednoho blatnického obchodu. Na Slovácku totiž - nevěřili byste - je obrovský problém získat od organizátorů akcí informace o tom, co pořádají, a samozřejmě i samotné pozvánky. Takže většinou všechno přefocuji někde na ulici a pak to takto složitě dávám na stránky. Snad tedy pozvánku přečtete, pokud ne, vystoupí několik pěveckých sborů z okolí (jednoduše řešeno, chlapi i ženské zazpívají lidové písničky) a dechovka Lipovjanka.

A ještě jedna pozvánka: Už v sobotu od čtyř hodin odpoledne budou blatničtí světit sochu sv. Jana Nepomuckého...Tak snad mají tyto informace pro někoho užitek, přijďte v sobotu do Blatnice nebo v neděli na Antonínek...Snad ještě dodám, že Antonínku velmi sluší - kromě poutí či nedělních mší - akce jako je právě toto nedělní odpoledne nebo nedávné zpívání blatnického sboru VOX BLATNICENSIS. Pokud budou na Antonínku takové koncerty ještě častěji, tím lépe....

RB

Budete-li na Antonínku, přijďte se podívat i k nám do Ostrožské Lhoty. Třeba kolem poledne, když skončí mše a do odpoledního hraní bude ještě zbývat čas. Můžete jít buď přímo po silnici, nebo - a to bych vám rád doporučil - po turistické stezce, která vede krásnou přírodou přímo od kostelíka až k nám do vesnice. Nemůžu nepoznamenat - stezka vznikla díky lhotským turistům...

Na jednotlivých fotkách je tato stezka vyfocena přesně tak, jak po ní půjdete (jen to obilí je už sklizeno pod střechu - mimochodem je ho tolik, že začaly praskat zdi budovy, kde je obilí uskladněno). Brzy k fotkám dodám ještě vysvětlení, abyste náhodou nezabloudili.

Z úplně poslední fotky by se mohlo zdát, že Lhota je nevzhledná vesnice, ale to je jen zdání. Věřte mi, zkuste si ji prohlédnout. Osobně vám doporučuji, abyste se vydali k lhotskému kostelu (který patří určitě k těm nejhezčím na Slovácku), prohlédli si v Pastoračním domě (kousek od kostela) velmi zajímavou výstavu o vzácném člověku P. Šuránkovi a zašli si do vyhlášené cukrárny U Budařu (jen několik metrů pod Pastoračním domem).

Tam si odpočiňte a poté si zajděte ještě prohlédnout směrem k hřišti Památkový domek (jak málo chybělo, aby jste si místo něho prohlíželi garáže), z něhož si to můžete namířit přímo na hřiště. Najdete tady příjemnou hospodu a také krásný sportovní areál (místo, kam se můžete vracet už se sportovním vybavením). A jste u konce cesty, vlastně v polovině. Pokud máte chuť putovat dál, nebojte se cyklostezky, zaberte a do půl hodinky jste v Hluku. Pěkné místo k životu i k procházce!

Bohužel ve Lhotě zatím nenajdete místo na pořádný oběd ani dobrou svačinku (pokud se nenecháte pozvat k někomu domů). I tato ne zrovna nedůležitá věc se má ovšem změnit, sám jsem zvědavý, kdo přijde s vařením jídla první. Možná to bude nová kavárnička hned pod kostelem (i tam se určitě zastavte), možná nový nájemce obecní hospody, který ale ještě není znám.

Ve výčtu občerstvení jsem vynechal ještě dva hostinské, kteří by mi to neodpustili. Tak tedy - na dobré krušovické pivo zajděte do nekuřácké hospůdky U Radochů (nemůžete minout při cestě na hřiště), na pořádný "pokec" o Lhotě do hospůdky, kde určitě vždycky najdete paní hostinskou jménem Jiřina.

Tak tedy, štastnou cestu z Antonínka do Lhoty!

RB

ps. Rád bych brzy stránky doplnil o hezké fotky i texty o místech, o nichž jsem se vám zmínil...