Pozvánka na lhotské hody, program (červenec 2007)


Kolotoč hodů - a mnoha dalších akcí na Slovácku - se tentokrát zastaví u nás ve Lhotě! A už o víkendu 21. a 22. července k nám přinese hody, které určitě stojí za vidění! Dnes tedy přináším jejich program a také pár slov od šéfa folklorního souboru Háječek, který hody připravuje.

Jestliže jsem ale na začátku napsal, že kolotoč akcí na Slovácku se zastaví u nás a přinese nám hody, není to příliš přesné. Hody nejsou nic automatického, co samo přichází, za vším je práce mnoha lidí, která je s postupujícím časem stále cennější. Díky jim! Ať tady ve Lhotě nebo kdekoliv na Slovácku!

A tady je pozvánka:

Slovácký krúžek HÁJEČEK a SPORT CLUB v Ostrožské Lhotě

pořádají ve dnech 21. – 22. července 2007

Slovácké hody s právem


PROGRAM:

SOBOTA 21. ČERVENCE

- od 13.00 hodin ZVANÍ NA HODY (od Obecního úřadu: hodová chasa a DH Blatnička)

- ve 20.00 hodin PŘEDHODOVÁ ZÁBAVA (sportovní areál SK - hrají ČMELÁCI a DJ IRON)NEDĚLE 22. ČERVENCE

- v 9.00 hodin Hodová mše sv. za účasti krojované chasy kostel sv. Jakuba

- od 13.00 hodin PRO STÁRKY A PRO PRÁVO (od OÚ - průvod hodové chasy, DH BLATNIČKA a ostatních krojovaných)

- asi v 16.30 hodin příchod hodové chasy na hřiště (a poté HODY, MILÉ HODY - hodový program OD VEČERA DO RÁNA - hodová zábava - hraje DH BLATNIČKA)


V neděli všichni krojovaní – vstup zdarma

Srdečně Vás zveme!!!

A tady je několik slov od Petra Radocha, vedoucího folklorního souboru Háječek. Díky za ně! A díky za rekordní počet 37 párů!

Hody v Ostrožské Lhotě se slaví na svátek sv.Jakuba, kterému je zasvěcen místní kostel.

Hody s právem organizuje místní Slovácký krúžek Háječek každý lichý rok, tedy jedenkrát za dva roky. V letošním roce budou Hody s právem v Ostrožské Lhotě ve dnech 21.-22. července.

V sobotu 21.7. odpoledne projde hodová chasa s dechovou hudbou Blatnička celou obcí, aby všechny pozvala na nedělní hodový program.V neděli 22.7. v 9 hodin se chasa zúčastní slavnostní hodové mše svaté a ve 13 hodin se shromáždí společně s dalšími krojovanými u Obecního domu, odkud vyjde průvodem pro stárky a ke starostovi pro právo uskutečnit hody.

Po udělení práva starostou se celý průvod přesune do sportovního areálu, kde je připraven program a hodová zábava. Chasa zatančí za doprovodu DH Blatnička , tradiční hodové pásmo,které je sestaveno ze sedlckých a figurálních tanců z Dolňácka. Potom už vypukne hodová zábava při DH Blatnička.

Letošní stárky jsou Marie Dominiková a Štěpánka Hájková a stárci Miroslav Pokorný a František Hájek.

Přípravy na hody začaly pro chasu již v květnu, odkdy se pravidelně jedenkrát týdně scházeli a učili se nejen tančit , ale i zpívat. Zájem o účast v hodové chase je opět rekordní, přihlásilo se doposud celkem 37 párů . Jistě bude také mnoho dalších krojovaných, kteří se připojí k nedělnímu průvodu pro stárky a pro právo.

Velmi nás takový zájem zvlášť od mládeže těší, protože je to příslib, že se tato naše tradice zachová.

Srdečné pozvání na Hody do Ostrožské Lhoty. Bude to jistě krásná podívaná na nádherné ostrožské kroje a příjemná zábava v naší malebné vesnici.

Za Slovácký krúžek Háječek

Ing. Petr Radoch

V archívu jsem ještě našel několik fotek z hodů v roce 2005 a 2006. Pokud máte čas a chuť, podívejte se.

Rok 2005: http://www.slovacko.org/home/?acc=hody_lhote_fotky_jes

Rok 2006: http://www.slovacko.org/home/?acc=xxx2956

A o Háječku se dočtete tady: http://www.slovacko.org/home/?acc=hajecek

A také tady: http://hajecek.xf.cz/

RB