To nejlepší ze zimního čísla

Tož…

NEDĚLE 24.10. 2004

Burčák vře i řve. Ve Žlebu je dvacet stupňů tepla, babí léto. Hospodáři vozí v tyto dny erteple, řepu, jabka. Vybavuje se mně báseň kyjovského Angličana Ivana Jelínka Podzimní díky:

Už brány léta zrezivělé skřípějí

Nad stopami vozů.

Ty z rovin, z úvozů a kopců, z hor

Za sklizně, žně svážejí…

Jaká atmosféra pozdního léta se starými polními cestami s vyjetými kolejemi od koňských povozů!
A večer v televizi Nova je reportáž o tom, jak obchodní řetězce zahájily vánoční prodej, a předvádí se vánoční výzdoba. Ve jménu tržby. Nějací manažeři tam naříkají, jak je rok od roku složitější zákazníky oblbnout, aby u nich nakupovali. Vaculík o tom v roce 1998 napsal fejeton s názvem Vánoce divochů. Jeho závěr otiskuju, nelze to napsat lépe:

Šel jsem přes náměstí Republiky k obchodnímu domu Kotva. Náměstí bylo živým trhem, plných světel, hlasů, barev a pohybu. Začínal večer. Přijal jsem tu mimořádnou atmosféru, a kdybych nespěchal, chvíli bych se tam potloukal. Odněkud z dálky zazněl hlas zvonů? dostával jsem se na pokraj shovívavosti ke všemu. Přemýšlel jsem, z kterého kostela asi znějí ty zvony, ale jak jsem se blížil ke Kotvě, zjistil jsem, že zvuk je součástí světelné reklamy. Znovu odpor, hnus a pohrdání!

Divoši vykrádají z křesťanství všecko, co nemají: slova, obřady, symbol. Využívají představ a citů, které nikdy neměli, neumějí je vypěstovat, ani dávat. A protože já si nic nenechám líbit, rozhodl jsem se do obchodního domu Kotva celý rok nevstoupit. Oni to nepoznají, ale já ano.

Vánoce o babím létě. Život nemá logiku. Ale má v sobě cosi vyššího, co nastupuje v dobách, kdy rozum nestačí. Jak jinak by nás mohla fascinovat minulost, která za dva měsíce zase přijde, jak jinak by bylo možné, že se dva tisíce let radujeme o Vánocích z narození Krista, a přesto nám to nezevšednělo?

NEDĚLE 14.11. 2004

Jedu do Skoronic podívat se na víno – mladé, a to se musí kontrolovat. Je týden po hodech. Ale zase jsou hody v Kyjově a Mistříně, tím pádem i ve Svatobořicích. Též v Buchlovicích. A to ještě není konec, v okolí se říká:

Tú nedělu po Martině budú hody v Romanině. Tú nedělu druhú v Těmicích budú.

Vůbec nevadí, že někdy v tuto dobu už mrzne či poletuje sníh. Hody jsou totiž teplejší než ústřední topení.
P
ozval mě bývalý kyjovský děkan P. RadimHložánka na hodový oběd do Mistřína. Já ho poslouchám, protože je mu dvaaosmdesát a má co říct. Byl duchovním pastýřem v Mostu a 5.11. 1982 ho prokurátor vzal do vazby, kde byl s Ivanem Jirousem.
„To je jeden z posledních českých básníků! V tom předvánočním čase, když jsem sloužil mši v cele, tak složil tuto báseň:

Služební psi na dvoře vyjí

A Radim slaví Eucharistii.

Slova písně Ó svatý Michaeli

linou se z cely.

Kalich je lžíce a hostie jsou z veky,

Pán Bůh je s námi po všechny věky.

Já má ve společnosti tohoto kněze dobrý pocit, že nespadl z nebe, ale že je to člověk, se kterým se dá debatovat. Když pochovával svatobořického malíře Vašíčka, tak řekl, že Vladimír Vašíček žil celý život v pravdě, a proto měl řadu nepřátel, kteří na adresu jeho díla říkali: já tomu nerozumím, tak je to špatné.
„Přátelé, když něčemu nerozumíte, tak neříkejte, že je to špatné. Cožpak někdo z nás rozumí tajemství života a smrti?“ řekl hlasem silným, přestože mu umřel kamarád.

Po hodovém obědě vyprávěl příběh:
„Když jsem přišel do Mistřína, tak jsem narazil na pozůstalost pátera Jana Sigmunda, rodáka z Petřvaldu, který je i mým rodištěm. Ve Svatobořicích byl za druhé světové války internační tábor pro příslušníky rodin našich vojáků, kteří utekli bojovat do zahraničí. Vyšla o tom publikace, ale o jeho roli tam nic nebylo. Tak on za války, na Štědrý den, posbíral s věřícími po dědině balíčky, sehnal muzikanty a po setmění za plotem hráli koledy pro více jak dva tisíce lidí, zbavených svobody.

Josef Holcman