V hluboké pokoře před vodou
Slovácko > HORŇÁCKO > OSOBNOSTI HORŇÁCKA (zatím nedoděláno) > Břetislav Rychlík (klikněte na další odkazy) > Fejetony B.R. (je jich fakt dost) > V hluboké pokoře před vodou
Hledat
Slovácko
- NOVINKY + OBČASNÝ "DENÍK" 21. březen 2008 - poslední zápis
- O projektu těchto stránek..... a moje velká prosba
- OSTROŽSKÁ LHOTA
- STŘÍPKY ZE SLOVÁCKA
- HORŇÁCKO
- Poutní místo Svatý Antonínek
- Fotbal, tenis a volejbal ve Lhotě
- Fotbal 1. FC Slovácko
- Slovácko v televizi + archiv ČT
- Video: Folklorika v televizi
- Horňácko na internetu
- FOTKY 2005 + 2006
- ZAJÍMAVÉ WWW STRÁNKY
- ZPRÁVY MIMO SLOVÁCKO
- NOVINY NA SLOVÁCKU - tady můžete číst
V hluboké pokoře před vodou
V monumentální sbírce "Moravských lidových písní" buditele a kněze Františka Sušila je voda hybnou silou lidských osudů i dějů světa. Vodou se křtí, ve vodě plavou utonulé z nešťastné lásky, přes vody se z nesmírného toužení skáče, do vody se háží novorozeňata, voda je osudná, podivná, čarovná. Kdo se z ní napije, odejít nemůže, na voděnku sedá ubohá kačena divoká střelená do boka. A taky je voda nevrátivá:
Já se nezastavím,
já su voda prudká,
co jednó zachvátím,
více nenavrátím.
Vodě lid přikládal magický vliv. Vyžadovala nepředstíranou pokoru a úctu. Neúcta byla považována za veliký hřích. Chlapci, který plival do vody, se říkalo: "Nešči Panénce Marii do huby!" Očistná síla vody byla považována za tak mocnou, že očišťovala i oheň a slunce. Při poslední vodní katastrofě na Moravě v roce 1997 se odehrály tyto scény: den před hlavní povodňovou vlnou vylezly do korun stromů myši a hlemýždi. Armády potkanů spořádaně táhly přes vesnice a města na vyvýšená místa, co nejdále od řeky Moravy. Když to přišlo, jedna stará žena v mém rodišti stačila jenom vypustit z chléva dvě ovce, a pak se musela starat o svůj holý život. Asi za týden uslyšeli záchranáři zoufalé, srdceryvné bečení. Na zaplavené kupce hnoje se držely ovce s těly potopenými v kalném proudu, jenom nozdry nad vodou. Jaké instinkty zůstaly modernímu člověku, otupělému a zpohodlnělému civilizačními vymoženostmi? Kronikář města Veselí nad Moravou zaznamenal, že pravidelné záplavy byly v počátcích osídlení kolem řeky Moravy dokonce vyhledávanou inspirací, neboť: Časté moravní povodně ztěžovaly nepříteli přístup k sídlištím útočištného rázu na moravních hrudách... Lokality slovanských hradišť ve Starém Městě u Uherského Hradiště a v Mikulčicích, trčící jako ostrovy z kalné povodňové vody před pěti lety, jsou důkazem pozoruhodné schopnosti předků. Dokázali citlivě pozorovat krajinu v jejím živém chování a zapojit ji moudře do svých životních plánů. Ona sílící četnost drsných vodních zkoušek tak může dostat očistný rozměr. Kromě dojemné solidarity, zkoušky charakterů jednotlivců, funkčnosti státu, síly lidské pospolitosti a schopností lidského rodu organizovat se budeme nuceni zásadně přemýšlet nad trvalejším soužitím s přírodou. V hluboké pokoře před budoucími ději. Nemusela by to být marná výzva.
19.08.2002