Historický dům unikl demolici

Historický dům unikl demolici (24.11.2004)

V památkový dům se do tří let promění domek z první poloviny 19. století v Ostrožské Lhotě. O jeho přestavbu se zasadil tamní folklorní Slovácký krůžek Háječek, který dům de-facto vyrval ze spárů obce, jež zvažovala mimochodem i jeho srovnání se zemí. Na jeho místě by pak vyrostly garáže. Je přitom jediným svého druhu v obci - nese ještě prvky typicky lidového stavitelství.

„O výstavbě garáží jsme skutečně uvažovali, ale další z variant byla přestavba na rodinný domek nebo vesnické muzeum. Zastupitelstvo však nebylo schopno najít společnou řeč,“ přiznává starosta Antonín Jelének. Do hry o osud 175 let starého domu včas vstoupil Háječek, který požádal o jeho zachování s tím, že jej vezme pod ochranná křídla. Dům by ale zůstal v majetku obce. Se zastupiteli to však nehnulo. Rozhoupala je až petice, pod níž se objevilo 504 podpisů. Jelikož Ostrožská Lhota má 1650 obyvatel, byl to pro radní signál, že demolice nepřipadá v úvahu. „Domek jsme nakonec Háječku odprodali za symbolických deset korun a ještě jsme odsouhlasili dar na opravu střechy v podobě řeziva za třicet tisíc korun,“ poznamenal Jelének. Mimochodem, dům obec koupila před třemi lety za 140 tisíc korun od dcery zemřelého majitele, žijící v Rusku. „S materiálovou podporou počítáme i v příštích letech,“ dodal lhotský starosta.

Jelikož Háječek není výdělečnou organizací, bude památkový domek budovat hlavně svépomocí. „Nějaké peníze máme i z vlastní činnosti a majitel domu pan Boček v dědictví odkázal část finančních prostředků na veřejně prospěšné účely, z čehož by se dalo rovněž čerpat. V neposlední řadě požádáme o dotaci z fondu kultury Zlínského kraje,“ informoval vedoucí slováckého krůžku Háječek Petr Radoch, který počítá s výraznou pomocí spoluobčanů. První z nich už darovali střešní krytinu. „Památkový dům bude přístupný veřejnosti a lidé budou mít možnost seznámit se důkladně s historií obce,“ prozradil Radoch. Háječek aktuálně shání asi dva a půl tisíce kusů starší zachovalé bobrovky. „Kdyby někomu překážela a chtěl se jí zbavit, ať se nám ozve,“ prosí o pomoc Radoch.


Autor. Petr Čech, Slovácké noviny