Setkání folkloristů na Klimentku (7/11)

Na Klimentku si folkloristé dobíjeli energii (7/11)

SV. KLIMENTEK - Kolem stopadesátky pochodníků z Kyjovska, Uherskohradišťska, Veselska, Horňácka, převážně holdujících lidové písničce, se sešlo počtvrté na historické posvátné hoře Chřibů - sv. Klimentku. Do magického, pro někoho i tajuplného místa se vydaly organizovaně dvě skupiny.

Z Kameňáku, od chalupy cimbalisty Jury Petrů, udržoval tempo výšlapu starosta Kyjova František Lukl. Z druhé strany hory vyšli od zámku v Buchlovicích členové tamního Folklorního sdružení, kde nechyběl jejich vůdce, senátor Josef Vaculík. „Když se ocitnu tady na tom kopečku a vzpomenu, že kdysi vévodil Velkomoravské říši a zakládaly se tady dějiny českého, moravského i slovenského národa, tak je mi vždy krásně. Pocit ještě více umocňují rozezněné písničky letící na všechny strany,“ prohlásil Vaculík.

Letos si účastníci měli připravit ke společnému zpívání písně „o sokolovi“ a ty opravdu zaznívaly v různých podobách, z různých regionů.
„Vůbec není podstatné, kdo přišel s tímto nápadem podzimního setkávání přátel zpěvu a přírody - jestli my, Kyjovjáci, nebo Buchlovjáci. Zdá se mně, že spolu máme když ne shodné, tak velmi podobné názory na zpěv a jeho prezentaci v přirozeném prostředí. A když se to skloubí všechno dohromady - zpěv, příroda, dobrá partyja, jsou to jenom příjemné záležitosti, které nás mohou jenom pozitivně naladit,“ doplňuje další z organizátorů akce Jura Petrů, který je vedle folkloru i velkým milovníkem přírody.

„Jeden známý biotronik prohlásil, že si do těchto míst chodí pravidelně dobíjet energii a že v podstatě Klimentek a Dolní Věstonice jsou v tomto směru nejsilnějším zdrojem u nás v republice. Pokud je to pravda, nabízí se myšlenka, zdali tato místa vyhledávali naši předkové právě pro tuto vlastnost, anebo zdali po nich právě tato energie nezůstala přítomna dodnes. I toto dodává Hoře svatého Klimenta ve Chřibech jakousi tajuplnost - takže těch důvodů, proč chodíme právě tam, je víc,“ dodává Petrů. „Dívejte jak mi to šlape. Něco na tom bude, že Klimentek dává sílu,“ potvrzuje slova Petrů nejstarší účastník, zpěvák Mirek Raisigl (78) z Vřesovic, při cestě k domovu. Nemůže si přitom vynachválit atmosféru a barvami zářící podzimní přírodu.

Poprvé zde bylo setkání obohaceno o košt přinesených vod ze studánek. Energetická hodnota se zkoušela pomocí virgule. Nejlépe byla nakonec vyhodnocena vybranou komisí, složených ze známých degustátorů přes víno a slivovici, voda z lomu Kameňák, druhá skončila voda ze studánky Zavadilka a třetí se umístila voda z Gorazdovy studánky - z hory sv. Klimentka.

Zdroj: Tonda Vrba, Dobrý den s kurýrem